NEWS ROOM:

Na miły początek wakacji - wpis o tym, co lubicie najbardziej, czyli o seksie :)

poniedziałek, 30 listopada 2015

Panorama Społeczna - jak mieć więcej luzu i kontroli w związkach międzyludzkich


Gdy zamkniesz oczy i pomyślisz o wszystkich ludziach, jakich znasz, przed oczami Twojej wyobraźni zaczną pojawiać się ich twarze lub postacie. To tak zwana Panorama Społeczna.

To pulpit sterowania Twoimi znajomościami - znacznie lepszy niż Facebook.

Jeśli chcesz mieć lepszą kontrolę nad tym, jakie relacje z nimi tworzysz, oraz więcej luzu w społecznych kontaktach - czas, byś poznał prawdziwe znaczenie tych obrazów i nauczył się je zmieniać zgodnie z Twoją wolą...Parametr 1: odległość

Nie jest żadną nowością stwierdzenie, że dzielimy znanych nam ludzi na bliskich i dalekich. I oczywiście - gdy używamy tej przenośni - nie mamy na myśli zazwyczaj aktualnej fizycznej odległości od ludzi, lecz o stopniu, w jakim te osoby znamy.

Zdradzają nas związki frazeologiczne, których używamy. Mówimy przecież o bliskich (osobach), bliższej rodzinie, a także o kimś odległym, dalekim (krewnym). W związkach mówimy o przybliżaniu się partnerów lub ich oddalaniu.

Mówiąc to - mówimy o obrazach, którymi operujemy w swoich głowach.

ZABAWA #1: Przywołaj w myślach obraz osoby, która jest zbyt blisko Ciebie. Lub też zbyt daleko. Pobaw się odległością - przesuwaj jej obraz bliżej lub dalej, jednocześnie cały czas sprawdzając swoje odczucia. Zostaw obraz osoby w takiej odległości, abyś czuł się z tym komfortowo. Pomyśl, jak wpłynie ta zmiana na to, jak traktujesz tę osobę.

ZABAWA #2: Gdy czujesz się zbyt przytłoczony obecnością ludzi w Twoim życiu - przywołaj obrazy wszystkich ludzi, których znasz. A następnie je oddal. Podobnie, gdy czujesz się samotny - przybliż obrazy znanych Ci osób i sprawdź, jak się z tym czujesz.

Parametr 2: położenie na osi pionowej

Czyli tzw. model warstw społecznych. Gdy czyiś obraz w swojej wyobraźni umieszczasz nad sobą - sugerujesz, że ta osoba jest ważniejsza od Ciebie, bardziej wpływowa, ma władzę itd.

Gdy tworzysz obraz osoby na wysokości swoich oczu - dajesz sobie sugestię, że to osoba "równa Tobie" -  więc partnerska, współrzędna.

Z kolei jeśli tworzysz obraz osoby poniżej poziomu swoich oczu - najpewniej kodujesz, że to są osoby, nad którymi masz "władzę" - jesteś od nich ważniejszy, bardziej wpływowy (nie musi to jednak oznaczać pogardy dla takich osób - to zależy od Twojego podejścia).

ZABAWA: Jeśli ktoś ma na Ciebie zbyt duży wpływ - obniż jego obraz. Sprowadź go "do parteru". Możesz też ustawić tę osobę niżej i sprawdzić, jak się z tym czujesz i jakie zmiany w relacjach z tą osobą przyniesie taka zmiana.

Parametr 3: położenie na osi poziomej

W przypadku większości praworęcznych osób - przyszłość najpewniej będziesz wyobrażał sobie po Twojej prawej stronie, a przeszłość - po lewej. 

Tak robi większość osób w naszym kręgu kulturowym (dlatego piszemy i czytamy od lewej do prawej, a także od lewej do prawej ustawiamy obrazy chronologicznie).

Jeśli osoby pojawiają się po Twojej prawej - najpewniej masz z nimi związane jakiś plany, nadzieje lub obawy (wszystkie 3 rzeczy dotyczą przyszłości).

Jeśli są centralnie przed Tobą - najpewniej są aktualnie obecne w Twoim życiu.

Jeśli są po Twojej lewej - jest spora szansa, że będą to osoby, które już odeszły z Twojego życia lub z którymi się żegnasz.

Oczywiście nie musi być dokładnie tak w Twoim przypadku - dlatego po prostu to zbadaj.

ZABAWA #1: Myśli o byłym wciąż wracają? Ustaw jego obraz tam, gdzie stać powinien - w dalekiej przeszłości. Sprawdź, jakie to odczucia w Tobie wywołuje.

ZABAWA #2: Pobaw się obrazami osób, przestawiając je z lewa na prawo i odwrotnie, sprawdzając cały czas swoje odczucia względem nich. A także pytając siebie o konsekwencje takich zmian, które objawią się w relacji z tą osobą.

Parametr 4: asocjacja

Gdy osoba, o której myślisz, w Twojej wyobraźni na Ciebie patrzy - tworzysz z nią zupełnie inną relację, niż gdy ta osoba patrzy gdzieś indziej.

Gdy ktoś na Ciebie patrzy - najpewniej tworzysz z nią bliższą relację, niż w sytuacji, gdy jej wzrok wskazuje inny punkt. Większość ludzi odczuwa większe emocje względem danej osoby, gdy ta patrzy na nią.


ZABAWA: Pobaw się tym parametrem obrazu osób i sprawdź, jak zmienia się Twoja reakcja, gdy osoba na Ciebie patrzy lub gdy nie patrzy. Często osoby, które doświadczyły zdrady, odkrywają, że wcześniej ich partner na nich patrzył, a teraz patrzy gdzieś indziej.

Parametr 5: natężenie kolorów

Osoby, które zmarły, najczęściej przedstawiane są na czarno-białych fotografiach. Z kolei osoby na zdjęciach o "żywych" kolorach są tymi, które wciąż żyją i cieszą się życiem.

Kolory mogą mieć swoje natężenie. Od obrazu szarego, przez kolory mdłe, śladowe, normalne aż do żywych i soczystych.

ZABAWA: Pobaw się natężeniem kolorów obrazów osób, z którymi chcesz zmienić relację. Byłych chłopaków warto nieco odciążyć od nadmiaru kolorów. A tym osobom, którym chcesz dodać życia, dodaj też nieco barw.

Parametr 6: obramowanie

Obramowanie obrazu, na którym znajduje się jakaś osoba, w Twojej wyobraźni może mieć ramy ostre (jak zdjęcie) lub też rozmyte - "rozlewające się" na całą przestrzeń Twojej wyobraźni. Jakie ma to konsekwencje?

U każdego może być nieco inaczej, ale generalnie ostro odcięty obraz sprawia, że przedstawiona na nim persona może wywierać wpływ na Twoje życie w ograniczonym zakresie - tylko w pewnych miejscach, sytuacjach, momentach.

Z kolei osoby na nieograniczonych obrazach mogą mieć możliwość wpływania na większy zakres Twojego życia. To znaczy dajesz im tę władzę - że tak to ujmę.

ZABAWA: Ktoś za bardzo negatywnie wpływa na Twoje życie? Wrzuć go w obraz o odciętych, równych ramach. Z kolei osoby, które mają na Ciebie wpływ pozytywny umieść w ramach "bezgranicznych".

Parametr 7: wielkość (tak, ma znaczenie...)

Zasada jest prosta: im większy obraz osoby tworzysz, tym większy ma na Ciebie wpływ. Mali ludzie - mały wpływ. I rzadziej o nich myślisz (stąd oddalanie obrazów też tak działa - bo optycznie obraz się pomniejsza).


ZABAWA: Pobaw się wielkością obrazów osób, z którymi masz problem lub z którymi chcesz ulepszyć relację. Powiększaj je lub pomniejszaj, ciągle sprawdzając, jak się z tym czujesz.

Parametr 8: ostrość

Wyraźnie zapamiętujesz to, co ważne. Niewyraźnie oznacza zapamiętanie pobieżne, po łebkach.

ZABAWA: Pobaw się także parametrem ostrości. Sprawdź, jak reagujesz na osoby rozmazane, a jak na wyostrzone. Co byś zmienił w swoich relacjach?

Parametr 9: jasność

W dużym uproszczeniu - jasny obraz koduje coś dobrego, mądrego, pozytywnego. Ciemny - coś złego lub... tajemniczego.

ZABAWA: Weź obraz kłopotliwej osoby i go rozjaśnij. Lub odwrotnie - przyciemnij obraz swojego wieloletniego partnera - nuż stanie się dla Ciebie ciekawszy?

Parametr 10: kolorystyka

To coś innego, niż natężenie kolorów. Kolorystyka oznacza dobór barw oraz ignorowanie pewnych odcieni. Przykładowo: ciepła kolorystyka (żółta, pomarańczowa, czerwona) będzie kodować... ciepłe osoby. Z kolei chłodna (niebieski, zielony) - osoby chłodne.

ZABAWA: Poeksperymentuj. Zmień kolorystykę na sepię, na żywe, pełne kolory, na ciepłe, zimne, na pastelowe. I zobacz, jak zmieni się Twój odbiór osoby.

Inne parametry


Oczywiście obrazy mają o wiele więcej parametrów, niż te, które wymieniłem - głębia, ruch, kontrast - więc warto eksperymentować dalej.

Ale muszę Cię ostrzec:

Po pierwsze - zawsze sprawdzaj, jak się czujesz z dokonanymi zmianami i zastanawiaj się, jakie konsekwencje w dłuższym terminie przyniesie zmiana, której dokonałeś.

Po drugie - choć większość ludzi bazuje na powyższych generalizacjach, Ty możesz być wyjątkiem i kodować znaczenie parametrów w nieco inny sposób. Dla Ciebie szare zdjęcie będzie żywym, a kolorowe martwym lub coś innego - sprawdzaj to na sobie, eksperymentuj i baw się. Nie sugeruj się do końca tym, co tu napisałem na temat znaczeń parametrów.

A teraz... baw się :) Tylko z głową!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Umieszczanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu (w menu na górze). Musisz liczyć się z tym, że - jeśli Twój komentarz nie spełni jego warunków - nie pojawi się na tej stronie.

Co nowego na HomoFascynacjach:

TOP 10 miesiąca