NEWS ROOM:

Na miły początek wakacji - wpis o tym, co lubicie najbardziej, czyli o seksie :)

czwartek, 25 czerwca 2009

Gaydar - czyli jak rozpoznać Geja

Długo nie wierzyłem, że istnieje coś takiego, jak legendarny, mitologiczny gejdar - umiejętność rozpoznawania Geja w tłumie heteryków. Jednak przekonało mnie to, jak pewnego razu udaliśmy się ze znajomymi do knajpy i zauważyliśmy, że przyjęli tam nowego kucharza. Mój kumpel (siema Andrzej), po dłuższej chwili namysłu, stwierdził, że facet jest gejem. "Ta, ta, jasssne" - pomyślałem. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że kucharz na drugi dzień zagadał do niego na słynnym portalu na "f" i wszystko było już jasne.
I oto w mej głowie zrodziło się pytanie - po czym poznać Geja? Czym Gej różni się - w zachowaniu, wyglądzie czy ubiorze - od heteryka?
Sięgnąłem do mądrej literatury i poszukałem odpowiedzi. I muszę przyznać, że wynik moich poszukiwań zaskoczył nawet mnie. Oto, jak ustalić, czy gość, jest Gejem - w sytuacji, w której nie jest to do końca jasne i kontekście, w którym raczej nie podejdziesz do niego i nie spytasz wprost, bo ryzykujesz zęby na podłodze.

1. Leworęczność. Wielu badaczy podkreśla związek pomiędzy poziomem różnych hormonów płciowych, leworęcznością a zachowaniami seksualnymi. Wg badań przeprowadzonych w USA, 50% osób leworęcznych jest homoseksualna albo ma skłonności homoseksualne. Pamiętaj jednak, że to nie znaczy, że 50% Gejów jest leworęcznych - to może nie działać w drugą stronę i pewności nie ma, bo badań brak. Jednak, jeśli ktoś jest leworęczny, szansa, że jest Gejem, wynosi 50:50. Co więcej - rośnie, jeśli okaże się, że jego rodzice są praworęczni, oznacza to bowiem, że nie odziedziczył tej cechy genetycznie, lecz powstała ona w wyniku zmienionego poziomu hormonów płciowych w okresie, gdy siedział jeszcze w brzuchu mamy. A to z dużą szansą wskazuje na homoseksualizm.

2. Zestresowana matka. A to Ci dopiero - brzmi jak żart, ale nic bardziej mylnego. Pewni badacze odkryli, że w czasie wojny rodzi się więcej homoseksualistów. Ustalono (wiem to z poważnej publikacji PWN pt. "Mózg a zachowanie"), że matka - narażona na wojenne trudy - produkuje więcej hormonów stresów, które upośledzają wydzielanie u płodu androgenów, czyli hormonów płciowych odpowiadających ze męskie cechy (również osobowości). Oczywiście nie trzeba wojny, by matka była zestresowana. Tak więc słuchaj jego historii - jeśli opowiada o wiecznie zestresowanej matce - szanse, że jest Gejem rosną jak na drożdżach.

3. Ma brata bliźniaka. Procent homoseksualistów w populacji wynosi 6% i jest to stała dla całego świata - bez względu na kulturę czy wychowanie. Jednak w przypadku bliźniąt jednojajowych - szansa, że oboje są homoseksualni, wynosi 27%. A to już statystyczne coś, nie sądzisz? Informacja o tym, że ma brata bliźniaka (wyłącz błagam teraz te cholerne zboczone filmy porno, które zacząłeś kręcić w głowie, przedstawiające dzikie trójkąty z bliźniakami hahahaah:) jest zatem znacząca dla postawienia ostatecznego rozpoznania.

4. Łagodne przechodzenie przez okres dojrzewania. Heteroseksualni młodzi mężczyźni w okresie dojrzewania stają się o wiele bardziej agresywni, buntowniczy i niepokorni. U większości homoseksualistów jest nieco inaczej. Okres dojrzewania przechodzą o wiele mniej gwałtownie, mniej buntowniczo (prawdopodobnie za sprawą niższego poziomu androgenów lub za sprawą nieco innej budowy mózgu, który wydaje się być na androgeny mniej podatny, niż w przypadku heteryków). Zatem ponownie słuchaj go i jego historii i weryfikuj, jak przechodził okres dojrzewania. Uciekał z domu? Wiecznie kłócił się z rodzicami? Czy może żył z nimi w miarę pokojowo w tamtym czasie? (zakładam, że już dojrzał).

5. Ma wielu starszych od siebie braci. Jak pokazują pewne badania, szansa, że chłopiec okaże się Gejem rośnie, proporcjonalnie do ilości urodzonych przez daną kobietę synów. W przypadku pierwszego syna szansa jest stosunkowo niewielka. Każdy kolejny urodzony syn zwiększa szansę, że urodzi się Gejątko :) Jest to związane z dziedziczeniem tzw. DNA mitochondrialnego, które otrzymujemy w całości od matki i którego zadaniem jest modyfikowanie płci noworodka. Z każdym kolejnym urodzeniem, mechanizm ten ulega zmianom w ciele kobiety i stąd takie efekty. Mechanizm ten nie jest jednak do końca poznany.

6. Zachowanie bardziej zbliżone do kobiety. Zmiany hormonalne w płodzie dziecka odbijają się na budowie mózgu osoby. Heteroseksualni mężczyźni charakteryzują się większą asymetrią półkul - z przewagą półkuli prawej, odpowiedzialnej za obrazy i myślenie przestrzenne. Natomiast lewa półkula jest u nich mniejsza. Odpowiada ona za posługiwanie się słowami. Dlatego faceci hetero raczej nie mają problemów z zadaniami wymagającymi wyobraźni przestrzennej (topografia terenu, tworzenie konstrukcji etc.), natomiast ich słownictwo jest o wiele prostsze, mniej wyrafinowane niż w przypadku kobiet i Gejów. Hetero częściej mają np. dysleksję czy jąkanie. Gej o wiele łatwiej będzie rozmawiał o np. swoich uczuciach, ponieważ ma większe połączenie pomiędzy półkulami (tzw. spoidło wielkie) niż faceci hetero, którzy jedyne, co potrafią powiedzieć o swoich emocjach to to, że czują się w danej chwili dobrze lub źle. A i tak najczęściej mają na myśli doznania fizjologiczne (np. zmęczenie), a nie swoje emocje czy uczucia. Dlatego Gej szybciej zostanie pisarzem, dziennikarzem, poetą etc. - z łatwością bowiem jego półkule komunikują się ze sobą, uwalniając przepływ obrazów, dźwięków i odczuć z wyobraźni.

[dodano 25 września 2013r.]

7. Palce dłoni. U mężczyzn o orientacji homoseksualnej przeważnie palce wskazujące dłoni są zbliżone pod względem długości do palców serdecznych (nie mylić z palcem środkowym) lub też ich palce serdeczne są krótsze od wskazujących. U mężczyzn hetero palce serdeczne są zazwyczaj wyraźnie dłuższe od wskazujących. Jest to prawdopodobnie związane z poziomem testosteronu w łonie matki. 

8. Kierunek skrętu włosów na głowie. U większości heteroseksualnych mężczyzn włosy na czubku głowy skręcają zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Tylko u 8% z nich włosy układają się odwrotnie. W przypadku gejów 23% z nich jest w posiadaniu włosów skręcających się odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. W ich przypadku grzywka układa się więc do lewej strony.

9. Odciski palców. Odciski małych palców u dłoni oraz kciuków wskazują, że mężczyźni homoseksualni (podobnie jak heteroseksualne kobiety) mają wyraźnie gęstsze linie papilarne. 

Geje to czy nie geje? :)

10. Ogólne wrażenie. 75% ludzi rozpoznało geja po tym, jak mówi. Ok. 70% ludzi rozpoznało geja "na czuja", patrząc tylko na jego zdjęcie (które nie sugerowało w żaden sposób orientacji, np. nie było w tle tęczowych flag :). W kwestii rozpoznawania orientacji seksualnej u mężczyzn możemy więc raczej polegać na swojej intuicji.

[koniec update'u]

Bardziej kobiecy mózg sprawia, że Geje imają się również zawodów związanych ze sztuką czy kreacją. Bywają fryzjerami, stylistami, projektantami wnętrz, mody, malarzami, kompozytorami etc. Będą też przywiązywać większą uwagę do ubrania, wyglądu, ubierać się w sposób bardziej wyszukany czy oryginalny i pewnie doskonale wiesz, o czym teraz mówię: dobieranie mocniejszych kolorów, kontrastów, obcisłe koszulki, więcej błyszczących dodatków, kosmetyki. Tutaj niestety nie mam źródeł naukowych, które by mnie poparły w moim twierdzeniu, natomiast biorę to z doświadczenia i dość sporej próby, na której opieram swoje obserwacje i myślę, że również Ty zauważysz tę prawidłowość.

Podobnie Geje mniej interesują się sportem i rywalizacją, co jest cechą implikowaną przez androgeny, czyli hormony robiące z facetów facetów :) Raczej nie oglądają meczy, nie śledzą rankingów i statystyk sportowych. Geje - z racji bardziej kobiecego mózgu - będą interesować się współpracą, harmonijnym współżyciem z innymi etc. niż tworzeniem hierarchii (jak w wojsku), stawianiem sobie celów czy osiąganiem wyższego prestiżu czy statusu społecznego.

Ponadto - faceci hetero dzwonią do siebie głównie, by załatwić jakieś prawy, interesy (mają określony cel). Ich tematy oscylują wokół dup, interesów i gadżetów (auta, telefony etc.). Gej będzie kontaktował się głównie po to, by podtrzymać kontakt, spytać, co słychać i jak leci. Heterycy tego nie robią. Ich jednoczy głownie wykonywanie wspólnych działań, osiąganie wspólnych celów. Nas - wspólne tematy, plotki (znasz to skądś?) i po prostu wspólne przebywanie razem. Dlatego też często szybciej dogadują się z kobietami. I dlatego otoczeni są koleżankami :)

Heteryk będzie też miał skłonność do podejmowania decyzji na bazie danych, liczb, statystyk, faktów, a więc będzie mniej emocjonalny a bardziej chłodny, logiczny. Geje z kolei podejmują decyzje bardziej na bazie emocji, impulsu, uczuć. Będą też te uczucia bardziej wyrażać, czasem wręcz popadać w egzaltację (nadmierne okazywanie uczuć), opowiadać o nich i dzielić się nimi z otoczeniem.

I ważna uwaga na koniec tego działu: powyższe opisy to zbiór generalizacji (uogólnień), a generalizacje zawsze są fałszywe - dlatego zawsze znajdziesz jakieś wyjątki od powyższych reguł (Gej, który ogląda mecze, jest szefem, kocha rywalizację czy burzliwie przechodził okres dojrzewania). To nie oznacza jednak, że powyższe uogólnienia nie są przydatne! Bo są i to bardzo.

***

To były neurologiczne-hormonalne podstawy bycia Gejem. Ale to nie wszystko. Istnieją też inne wskazówki w zachowaniu, które mogą nam powiedzieć, czy ktoś jest Gejem, czy nie, podczas rozmowy.
Spytałem znajomych, którzy mają gejdar (co zostało potwierdzone w praktyce, doświadczalnie), o to, jak to robią. Wszyscy stwierdzili, że "to czują" - rozmawiają z kimś, obserwują go i czują (intuicja im podpowiada), że ten ktoś może być Gejem. Skąd mają tę pewność? Oto umiejętność rozpoznawania Gejów rozbita na fragmenty:

- obserwuje - Gej, podczas rozmowy, baczniej i dokładniej Cię obserwuje, niż heteryk. Prawdopodobnie jest to związane z tym, że analizuje, czy mu się podobasz, czy nie, i - podobnie jak Ty - również próbuje rozgryźć, czy rozmawia z Gejem, czy heterykiem. Brzmi logicznie i moja intuicja mówi mi, że coś w tym jest.
- będzie uprzejmy, miły, serdeczny - Gej, podczas rozmowy, będzie o wiele bardziej sympatyczny czy serdeczny, niż heteryk (uśmiechy, dłuższe wymiany zdań, podtrzymywanie kontaktu wzrokowego). To logiczne, nie chce zaryzykować, że swoją oschłością da Ci znak pt. "Spadaj". Przecież na którymś poziomie pragnie komunikacji z podobnym do siebie.
- dopytuje się - jeśli się Tobą zainteresuje, pyta, czym się zajmujesz, co robisz i drąży szczegóły. Heteryk robi to rzadziej, bo generalnie gówno go to interesuje, jeśli dopiero się poznaliście.
- sposób mówienia - Geje, w odróżnieniu do heteryków, będą w swoich historiach zawierać szerszy opis swoich emocji i reakcji. Będą też opisywać ludzi i relacje pomiędzy nimi - trochę, jak w telenoweli - kto jest kim dla kogo i od jak dawna, i jak im się układa etc. (mają bardziej rozbudowane mapy społeczne - takie odnoszę wrażenie). Heterycy raczej skupiają się na przekazaniu sedna informacji, opisaniu, jak osiągnęli dane cele - bez wnikania w układy międzyludzkie i sprytnie wycinając opisy swoich emocji. Ludzi będą opisywać ze względu na to, jak przydali im się w osiągnięciu celu. Gdy przedstawisz Gejowi i hetero jakiś problem - hetero będzie szukał jakiś rozwiązań. Gej natomiast będzie zapewniał Cię, że wie, co czujesz - i będzie Ci współczuł. Ot, mała różnica, ale jak wiele mówi :)

To są informacje, które możesz zebrać podczas zwykłej, pozornie nic nie znaczącej rozmowy. I oczywiście nigdy nie możesz mieć pewności 100 %-owej, czy Twój rozmówca jest Gejem. Zawsze możesz trafić na heteryka z dość kobiecym mózgiem, albo Geja z mózgiem bardzo męskim. Miej zatem oczy i uszy szeroko otwarte i pamiętaj, że żadna z powyższych zasad nie musi być zawsze prawdziwa. Bo odpowiedzią na to, czy ktoś jest homo, czy hetero, jest osoba, z którą w danej chwili rozmawiasz.

39 komentarzy:

 1. (zzzzz) idę spać, dobranoc.

  OdpowiedzUsuń
 2. No własnie nie ma 100% pewnosci. Ja chyba też podpadam pod wyjątek od reguły. hehe

  OdpowiedzUsuń
 3. trzeba to wszystko jeszcze zapamiętać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tia... A ja myślałem, że z tym dziedziczeniem genów to jest też tak, że cechy obojga rodziców potrafią się znosić, względnie na pierwszy plan wychodzą cechy występujące u ich przodków. Jakoś nie do końca wierzę, że np. taka leworęczność może wynikać wyłącznie ze zmian hormonalnych matki w czasie ciąży...

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej Bart,

  Zgodnie z tym, co jest napisane w spasłej księdze PWN "Mózg a zachowanie", leworęczność może wynikać ze zmian hormonalnych matki w czasie ciąży, jak również może również wynikać z dziedziczenia tej cechy po rodzicu. Może też być kombinacją tych dwóch czynników.

  Nikt natomiast nie odpowie z całą pewnością, jak powstaje homoseksualizm. Najbardziej prawdopodobna opcja to połączenie czynników hormonalnych w przebiegu ciąży oraz efektów, jakie powoduje dziedziczenie po matce DNA mitochondrialnego.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. A wydaję mi się, że swój pozna swego ... :)

  PeWu

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny tekst bez pseudointelektualnego bełkotu ,tylko jak teraz wyjaśnić komukolwiek że gejem sięjest ? Swoją drogą zauważyłem że w około 90% wszystko się sprawdza oprócz matki :-) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Są jeszcze inne cechy charakterystyczne dla gejow: są bardzo czyści - czyste ubranie, czyściutko w domu, zawsze są bardzo mili i uprzejmi, i jeszcze jedno - mają hmmm.. rozmiar afrykański. To oczywiście cechy stereotypowe, lecz znam kilku takich, choć chyba raczej biseksów, bo miewają tez dziewczyny i wszystko sie zgadza, niestety :-(
  rozczarowana

  OdpowiedzUsuń
 9. a ja sie zgadzam, tyle że nie jestem ani delkatny, a nie zniewieściały, za to leworęczny i kocham sztuki piekne.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chomik
  Bardzo trafna diagnostyka ale tylko w częsci.Ja sądze,że powinnismy się oprzeć na litaraturze amerykańskiej.Jest ona wolna od agresji na same słowo gej i normalnie przedstawia problem.
  Sam wiem po sobie,dochodziłem do prawdy.Nigdy się nie poddałem i nigdy nie mogłem się przyzwyczaić,że mogę być gejem.
  A jednak kobieta w błogosławionym stanie powinna być pod szczególną ochrona .To własnie w pierwszej fazie płód narażony jest na największe zło.Poprzez stresy matka przekazuje je swojemu dziecku i ma to wpływ na to czy będzie gejem czy hetero.Tak było ze mną i jest to prawda.Patrz na przykłady w psychologii
  np.u P Streylała Psychologia i życie.
  Jest tam to dokładnie przedstawione.
  Ale nie jestem zniewieściały,raczej normalny z wierzchu lecz inny we wnątrz.
  Fajny blog.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja zauważyłem jeszcze jedna zależność. Mianowicie uważam, ze występuje pewna zależność między posiadaniem kolczyka w brwi, a orientacją seksualną. Wnioskuję tak ponieważ spośród kilku osób-mężczyzn posiadających ów kolczyk, których znam tylko jeden jest hetero, natomiast pozostali(4) są gejami, lub mają sklonności homoerotyczne. Zatem rachunek prawdopodobieństwa w tym przypadku wynosi aż 80%. Należy oczywiście wziąć poprawkę na to iż sam jestem gejem, a środowisko nie jest mi obce, więc wynik ten może być statystycznie przekłamany, jednakże sądzę iż w rzeczywistości owo prawdopodobieństwo może sięgać ok 50%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale to już jest rzecz spowodowana przez to, że jest się gejem.

   Usuń
 12. Jestem 4. synem łagodnie przeszedłem dojrzewanie i jestem bi. Może coś w tym jest. A może nie...

  OdpowiedzUsuń
 13. prawda jest taka ze gejdar maja tylko osoby ktore maja sklonnosci homo :) ja nie patrze na te cechy ja po prostu wiem skutecznosc 80%

  OdpowiedzUsuń
 14. dużo jest w tym prawdy co tu jest napisane

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajny blog czytając zastanawiałem się kim ja jestem...? Jest tam napisanych dużo ciekawych rzeczy
  np.o tym że facet jest zadbany i zwraca na swój wygląd-znam takie osoby i są biseksualni ale powiem szczerze że chyba nie miałbym problemy z takimi ludźmi nawiązac kontakt i ich zrozumiec...itd

  OdpowiedzUsuń
 16. Wszystko mi się zgadza. Ale unikaj określenia "Skłonność do homoseksualizmu". Nasza orientacja nie jest skłonnością tylko orientacją psychoseksualną na równi z pozostałymi. A publikacje PWNowskie wcale nie są wiarygodne. Pod płaszczykiem nauki przemycają homofobiczne okreslenia, np. w niektórych encyklopediach, homoseksualność uznaje się za dewiację, odchylenie od normy, czy właśnie "skłonność".

  Pozdrawiam
  Kuba

  OdpowiedzUsuń
 17. A da sie u np. 11-16-nasto letniego chłopaka rozpoznać hmoseksualizm ??

  OdpowiedzUsuń
 18. Artykuł uważam, za godny uwagi, może rozjaśnić pewne zawiłości. Sam nie wiem do końca kim jestem, ale widzę dużą zgodność z tym co zawarł autor w tym artykule.

  Muszę go jeszcze raz przeanalizować na spokojnie:D

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja podejrzewam kolegę o to, że jest gejem. Sprawdzę to i dam Wam znać.

  OdpowiedzUsuń
 20. Cześć chopaki

  OdpowiedzUsuń
 21. Z tymi leworęcznymi to fałsz http://www.narth.com/docs/lefthand.html
  sam jestem leworęczny hetero i zdziwiłem się, że ktoś mógłby tak o mnie inaczej pomyśleć. Artykuł przedstawia błędy "badaczy".
  "The main caution, however, must be about the significance of the findings. Neither the authors nor I can quantify its error, because it was done using a meta-analysis."
  Na koniec In other words, the overwhelming majority of those who are left-handed, do not become homosexual. The strength of any underlying factor producing both is weak. Something unusual appears to happen to a small number of left-handed people, and their sexual-orientation development is atypical. Conversely, however, and very importantly, most homosexual people are not left-handed.

  OdpowiedzUsuń
 22. Anonimowy z 9 mar 06:41
  W tekście jest wyrażone,że szansa na to że leworęczny jest gejem to 50% a nie 100% ,czytaj tekst ze zrozumieniem a z resztą nie ufałbym publikacjom NARTHU ta organizacja to tylko tacy ,,naprawiacze,, którzy nie potrafią zrozumieć świata. Poza tym mają tez pare wpadek naukowych o których nie chcą jakoś powiadać chociażby o panu G Reekersie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie podoba mi się sformułowanie, że gej to następstwo "upośledzenia" w wydzielaniu określonych hormonów w okresie plodowym. Sformułowanie "stres upośledza" należy zastąpić "stres zmiemnia".

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja jestem Bi. Zawsze jak rozmawiam z facetem czy kobietom to od razu wiem, jakiej jest orientacji. Po prostu jakoś wiem. Nie wiem na czym to polega, ale nawet podczas najzwyklejszej rozmowy z kolegom mogę stwierdzić czy jest gejem czy nie. To samo z kobietami z tymże już trudniej mi idzie. Raz się nawet zdarzyło, że po prostu spojrzałem chłopakowi obok przechodzącego w oczy (normalnie ubrany, nie wyróżniał się) i uznałem, że jest gejem. Co się okazało, widziałem kilka dni później jego zdjęcie całującego się z kolegom na fejsie ;P

  OdpowiedzUsuń
 25. Jestem gejem i nie chodze jak kobieta i mam faceta ktory chodzi jak facet najpierw trzeba poznac kogos kto jest homo a potem mowic anie kierowac sie ogolnymi czesto zmylsanymi bzdurami

  OdpowiedzUsuń
 26. cóż może nie jestem facetem ale powiem tylko że mam wielu przyjaciół z gejowskiego środowiska i myślę że ,,nauczyłam" się wyczuwać orientację mężczyzn :D sama jestem chyba bi seksualna ale jeszcze się nie przekonałam :D w każdym razie moja intuicja jak na razie mnie nie zawodzi :D
  pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja raczej podpadam pod opis. Tzn. jestem bliźniakiem, leworęcznym, rodzice [obaj] praworęczni. Jestem klasykiem :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Wg mnie w koncu jakis ciekawy, interesujacy i dosc powazny post na tym blogu. Gratuluje!
  Mam tylko jedno (no moze dwa) "ale"...
  Jest to bardziej opis ciot niz gejow. Dlaczego? Poniewaz generalnie homoseksualni faceci dziela sie na dwie grupy:
  - geje (czyli faceci o typowych cechach meskich, ktorych od facetow hetero rozni tylko orientacja homo) oraz
  - cioty (faceci z opisanymi wyzej cechami i nie zawsze musza byc przegieci, zmanierowani, gdzie juz na pierwszy rzut oka widoczna jest ich homoorientacja).
  To w skrocie, poniewaz na wiecej szczegolow i argumentacji nie ma miejsca w komentarzu.
  Drugie "ale": czesto wlasciwy homoseksualizm mylony jest z biseksualizmem. 100% gej fizjologicznie (przy zachowaniu pelnej swiadomosci) nie jest w stanie osiagnac wzwodu w seksie z kobieta i np. splodzic potomka (inaczej bylby wlasnie bi). Co najwyzej mozna byc o orientacji biseksualnej z przewazajaca sklonnoscia np. do facetow, ale to nie oznacza, ze ktos juz jest gejem. A swoja droga CZASAMI mam podejrzenia (to tylko moja laicka hipoteza), ze czlowiek z natury jest jednak biseksualny, lecz inne czynniki to zmieniaja (tlumia?), np. wplywy spoleczno-kulturowe ;)
  Pozdrawiam, Max

  OdpowiedzUsuń
 29. Czesc. W sumie trafiłam na tego bloga przypadkiem i przeczytałam ten artykuł. Jestem też dziewczyną heteroseksualna ale jakby to powiedzieć...hmm czasami ciekawią mnie relacje między gejami. Ale wracając często idąc ulica czy nawet w szkole mam wrażenie, że intuicyjnie wyłapuje osoby homoseksualne. Niczym się nie wyróżniają ale jednak coś w głowie mi mówi "zobacz. on jest gejem. Ona jest lesbijka." Nie wiem od czego to zależy ale może osoby homo mają swoją specyficzną aure :) Więc myślę, że gejdar (albo gejradar jak go nazywam) istnieje ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. Niezły wpis, rzeczywiście kilka rzeczy się zgadza. Radzę natomiast usunąć nieporozumienie o mitochondrialnym DNA. Ten rodzaj DNA w żaden sposób nie wpływa na płeć dziecka (decyduje o nim to, czy odziedziczy chromosom Y od ojca, czy drugi X od matki). mtDNA kontroluje tylko procesy zachodzące w mitochondrium i ich pochodne. Nie ma też znaczenia w ekspresji hormonów.
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Najlepiej kogoś poznać, zaufać sobie wzajemnie i z a p y t a ć. To zawsze daje 100% pewności

  OdpowiedzUsuń
 32. Wydaje mi się,że osobę homoseksualną można rozpoznać po twarzy.Paul Ekman psycholog znany z opracowania metod czytania wyrazu twarzy rozpoznawał tę cechę także-ale był fenomenem w zakresie obserwacji twarzy.U wielu ludzi to działa-niświadomie wyłapuje się informacje o człowieku-jego charakterze i skłonnościach z twarzy.Skoro można poznać typowego alkoholika po wyglądzie nawet gdy jest trzeźwy(duża sprawdzalność) to geja także.Typowego.Nietypowego niekoniecznie-a przecież nie wszyscy są typowi.Mozna ufać intuicji-w większości przypadków mówi ci prawdę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Badania sugerują że mamy większe zdolności rozpoznawania gejów niż hetero. Nasze ośrodki w mózgu są empatyczne ,lepiej rozpoznajemy szczegóły twarzy i odczytujemy emocje( choć nie wiem czy wszyscy) .Homoseksualizm mamy wymalowany na twarzy. O tym decyduje także asymetria twarzy.W badaniu wyszło że skuteczność rozpoznawania po zdjęciach geja = około 70% po mimice twarzy i poruszaniu ciałem zdolność ta być może wynosi jeszcze więcej.
   Mi się udało rozpoznać normalnego chłopaka geja z tłumu i także być rozpoznanym mimo tego że nie jestem "przegięty".
   Być może gejów pasywnych łatwiej jest poznać. Pozatym nieraz pewnie mieliście sytuacje że patrzysz kolesiowi głęboko w oczy i poprostu to czujesz! np. zakochane pary po patrzeniu sobie w oczy synchronizują rytm serc ,jest jakiś mechanizm ,koherencja fal. Kolejna rzecz to zapach i feromony. Neurobiolodzy udowodnili działanie pewnych feromonów podświadomie na mózg. Feromony nie mają zapachu ale wpływają na reakcje w mózgu podświadomie. Geje bardziej reagują na zapach drugiego geja niż heteroseksualisty a na zapach kobiety wcale nie wykazano reakcji w mózgu. Także jeśli samoistnie zrobi wam się ciasno za rozporkiem gdy blisko pojawi się fajny koleś to możliwe że wywęszyliście geja. Łatwiej pewnie jest się rozpoznać i uruchomić gejradar jeśli dwie strony są dla siebie atrakcyjne. Żeby to pojąć jak to się dzieje musielibyście mieć podstawy z biologii molekularnej i neuro-psychiatrii . Niektóre obszary mózgu mamy lepiej rozwinięte od heteroseksualistów i od lesbijek. Inne skolei obszary mniej rozwinięte. Jesteśmy takjakby kastą zaplanowaną przez naturę.(u termitów mrówek jest kasta robotnic ,żołnierzy , zbieraczek... i decyduje o tym nie dany gen a epigenetyka,podobnie o tym czy masz zostać homo w brzuchu matki decyduje epigenetyka na czynnik hormonalny . O budowie mózgu homoseksualistów polecam artykuł naukowy w wikipedii

   "neuroscience and sexual orientation"

   zdolności rozpoznawania twarzy wzrastają aż do 30 roku życia w wyniku dojrzewania zakętu wrzecionowatego fusiform gyrus. Dojrzewanie kory przedczołowej trwa aż do 25 roku życia i dopiero wtedy stajemy się odpowiedzialni i dorośli. Dojrzewanie jąder seksualnych podwzgórza to około 20 r.ż. Poziom testosteronu dobija szczytów dopiero około 27 r.ż. przyrost masy mięśniowej i pełne owłosienie ciała uzyskujemy na krótko przed 30stką. Także w pełni za dorosłych możemy uznać się dopiero z wybiciem 30stki :) Natura zalanowała nie tylko to czy mamy zostać kobietą czy mężczyzną ale także czy homo czy hetero

   Usuń
  2. Bardzo fajny komentarz i świetne uzupełnienie artykułu :) Dzięki!

   Usuń
  3. Taki tam czytelnik...16 lipca 2017 19:14

   Ten artykuł uświadomił mnie że jestem chyba bi. Jest tak, ponieważ według niego jestem w połowie homo a w połowie hetero. Czuję pociąg zarówno do kobiet (chcę założyć kiedyś rodzinę itp.) jak i do mężczyzn. Może jest to spowodowane moim wiekiem. Gejem zostać nie chcę (nie oznacza to że osoby homoseksualne uznaję za jakieś kosmiczne wybryki natury). Ogółem artykuł bardzo fajny. Trochę mnie za smucił tą połową na homo :( Jestem tu nowy ale kto wie może będę odwiedzał tego bloga częściej.

   Usuń
  4. Boshe, synu. Przeżegnałem się.

   "Czuję pociąg zarówno do kobiet (chcę założyć kiedyś rodzinę itp.)"

   Czekaj - czy Ty napisałeś, że czujesz pociąg do kobiet... bo chcesz założyć rodzinę? Bo tak to można odczytać. Jeśli tak, to nie wiem, jaka logika kryje się za tym. Coś, jakby "ponieważ chcę założyć rodzinę, to czuję pociąg do kobiet".

   "Może jest to spowodowane moim wiekiem"

   W żadnym razie. Człowiek rodzi się z określoną orientacją i bardzo nieliczne przypadki - o ile prawdziwe - zmieniają swoją orientację z nieznanych powodów. Ale nie brałbym tych rewelacji zbyt serio.

   "Gejem zostać nie chcę "

   Wiesz, to nie McDonald - nie masz menu z zakresem dostępnych orientacji seksualnych do wyboru. To, czego chcesz, nie ma tutaj nic do rzeczy. Nikt z nas nie wybierał, z jaką orientacją się urodzi.

   "Trochę mnie za smucił tą połową na homo :("

   Zasmuciłeś się, że możesz być gejem, bo wierzysz w głupie, nieprawdziwe i negatywne historie na temat bycia gejem. To się nazywa zinternalizowana homofobia i być może wypierałeś swój pociąg do mężczyzn przez lata.

   Usuń
 33. "dlatego zawsze znajdziesz jakieś wyjątki od powyższych reguł (Gej, który ogląda mecze, jest szefem, kocha rywalizację czy burzliwie przechodził okres dojrzewania)." Czyżby opis autora?

  OdpowiedzUsuń

Umieszczanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu (w menu na górze). Musisz liczyć się z tym, że - jeśli Twój komentarz nie spełni jego warunków - nie pojawi się na tej stronie.

Co nowego na HomoFascynacjach:

TOP 10 miesiąca